top of page

Řidičák na bagr

Bagrista je v současné době jedno z povolání, které je na trhu práce spíše nedostatkové. Co má vlastně člověk udělat pro to, když chce mít „řidičák na bagr“?


Řidičák na bagr

Předně něco jako oficiální řidičák na bagr prakticky neexistuje, ale říká se tomu průkaz strojníka. Ten můžete skládat podobně jako autoškolu u mnoha subjektů, které vás také připraví na zkoušku a případně zajistí i nutnou praxi. Abyste mohli takový průkaz strojníka vlastnit, musíte splňovat několik požadavků. Pro úspěšné absolvování kurzu obsluhy stavebních strojů dle vyhlášky 77/65 Sb. je třeba, aby uchazeč splňoval tyto náležitosti:


  • dosáhl věku 18 let

  • byl tělesně a duševně schopný k obsluze stavebních strojů

  • absolvoval předepsaný výcvik

  • prokázal zkouškou odbornou způsobilost


Jedním z prvních požadavků je vlastnictví řidičského oprávnění, a to pro obsluhu kolového bagru, do 3,5 tuny postačí „Béčko“ na osobák. Pro těžší stroje je pak třeba mít minimálně C. Pro pásáky toto není potřeba. Před zahájením kurzu musíte absolvovat předběžnou praxi pod dohledem zkušeného strojníka na stroji té skupiny, na kterou chcete mít strojnický průkaz. Ten vám ji také musí potvrdit. Poté je třeba absolvovat takzvaný kurz strojníka. Těch je samozřejmě mnoho druhů, na bagr, rypadlo, dumper, nakladač a podobné stroje to je dle vyhlášky 77/65 Sb. Po úspěšném složení zkoušky dostanete průkaz strojníka.

Comments


bottom of page